8 грудня 2016 року, у Києві відбулася Всеукраїнська акцію протесту профспілок з вимогами посилення соціального захисту працівників в умовах зростання цін на енергоносії та тарифів на житлово-комунальні послуги з метою забезпечення урахування в проекті Держбюджету видатків на реалізацію державних соціальних гарантій та недопущення зниження рівня життя населення.
Тисячі спілчан з усіх регіонів України, представники трудових колективів усіх галузей економіки пройшли ходою від Майдану Незалежності до Кабінету Міністрів України, а потім – до Парламенту, де озвучили вимогти та резолюцію акції.
У руках учасники акції несли плакати й гасла «Європейським цінам – європейську зарплату!», «Ні руйнуванню системи стипендіального забезпечення!», «Не хочу субсидію, хочу гідну зарплату!», «Зростає квартплата – має зростати і зарплата!», «STOP політиці дешевої рабсили!», «Працююча людина не повинна бути бідною», «Освіті – державну підтримку!» «Мінімальну зарплату на рівень реального прожиткового мінімуму», «Підвищення мінімальної зарплати – шлях до підвищення пенсій та соціальних виплат!» та інші.
Освітяни, металурги, медики, працівники соціальної сфери, культури, держслужби, АПК та інших галузей під снігом і дощем озвучували те, що наболіло у трудових колективах, передаючи соціальну напругу й неспокій у суспільстві.
Вимоги профспілок до Верховної Ради і Уряду України:
- Встановити з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату на рівні реального прожиткового мінімуму, розрахованого на базі оновленого «споживчого кошика» – 3200 грн, забезпечити відповідні видатки у Державному бюджеті-2017. Вжити конкретні дії для розвитку ефективного, конкурентоспроможного національного виробництва. Зменшити податкове навантаження для малого та середнього підприємництва з метою його збереження.
- Знизити ціну на природний газ, тарифи на житлово-комунальні послуги до економічно обґрунтованого рівня з урахуванням платоспроможності громадян, забезпечити прозорість і контроль за ціноутворенням.
- При реформуванні оплати праці забезпечити справедливий розподіл результатів праці, запровадити галузеві стандарти оплати праці, дотримання конвенцій МОП, Європейської соціальної хартії. Вилучити із законопроекту № 5130 норми щодо звуження гарантій оплати праці, стипендіального і пенсійного забезпечення, втручання в автономне право сторін визначати умови оплати праці.
- Забезпечити в Держбюджеті-2017 кошти для встановлення І тарифного розряду ЄТС у розмірі, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати та відповідне фінансування праці 3 млн працівників бюджетної сфери.
- Не допустити руйнування системи стипендіального забезпечення – стипендію кожному встигаючому студенту.
- Для ліквідації заборгованості із заробітної плати невідкладно ухвалити законодавчі акти, спрямовані на посилення захисту економічних прав працівників, заснування спеціальної «гарантійної установи виплати боргів», відповідно до європейської практики і конвенцій МОП.
- Повернути до 1 січня 2017 року десяткам тисяч працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, безпідставно скасоване право на достроковий вихід на пенсію (Списки № 1 і № 2).
- Забезпечити у 2017 році підвищення мінімальної пенсії з урахуванням фактичного прожиткового мінімуму, провести осучаснення раніше призначених пенсій, скасувати існуючі обмеження на їх виплату для осіб, які продовжують працювати.
- Повернути у 2017 році працівникам право на санаторно-курортне лікування та дитяче оздоровлення за рахунок коштів соцстрахування. Ухвалити на поточній сесії законопроект № 2245.
- Не допустити руйнації і комерціалізації охорони здоров’я, закриття закладів та звільнення працівників, порушення конституційного права громадян на доступну медичну допомогу.
Профспілки вимагали від влади і бізнесу створення умов для повної і продуктивної зайнятості працездатного населення, забезпечення гідного життя працюючих та членів їх сімей, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів, студентів.
Профспілки закликали Уряд та роботодавців до дієвого соціального діалогу з профспілками з метою кардинального підвищення з 1 січня 2017 року оплати праці та впровадження європейських соціальних стандартів.
Резолюцію та вимоги Всеукраїнської акції протесту було передано до представників Уряду та Верховної Ради України.
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
|