Мова – це найцінніше з надбань народу, духовний скарб нації. Це саме той інструмент, який єднає людей однієї нації і робить їх єдиним цілим.
Починаючи з 2000, року 21 лютого відзначається як Міжнародний День рідної мови. Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
Оскільки із 6 тисяч розмовних мов світу майже половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Варто нагадати, що згідно зі статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова».
1 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про корінні народи», який, серед іншого, покликаний гарантувати мовні права корінних народів України.
Однією з мов корінних народів України, що перебувають під серйозною загрозою зникнення, є кримськотатарська. Задля її підтримки та демонстрації загальнонаціонального та міжнародного єднання на захист корінного народу, що зазнає цілеспрямованих репресій та переслідувань з боку російської окупаційної влади, традиційно відбувається онлайн-диктант кримськотатарською мовою.
Пам’ятаймо, мова – це міцна зброя. Це – найсильніший інструмент збереження і розвитку матеріального й духовного спадку кожного народу. Тому захищати мови корінних народів і дедалі утверджувати українську мову як державну – наше спільне завдання.
Щиро вітаємо усіх спілчан зі Міжнародним Днем рідної мови.
Бажаємо успіхів, не зупинятися на досягнутому і залишатися відкритими перед світом, водночас зберігаючи власну культурну самобутність та невичерпне розмаїття українського слова. І нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом.
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
|